Na redovnoj godišnjoj Skupštini Udruga donosi Odluku o osnivanju „inkluzije“ u gradu Varaždinu.
Poslije donesene Odluke Skupštine Udruga „Sunce“ imenuje stručni Tim u sastavu: dipl.soc.rad. Nada Liber, psiholog Stanka Vereš, Šemsa Mustačević osnivač, prim.dr.sc. Miroslav Pospiš, Vesna Tot prof, Jadranka Međeral prof. , Milihram Gordana dr.sc.pedijatar, Bengeri Božena viša med. sestra, Patrik Mustačević stručni tajnik i ekonomist, Ljubica Bahun radni asistent.
To je Europski oblik skrbi koji pruža osobama s intelektualnim oštećenjem mogućnost samostalnog življenja uz podršku u malim obiteljskim zajednicama. Isti se program provodi u gradu Zagrebu i u Bjelovaru.
Što znači riječ inkluzija?
(engl. inclusion= uključenje)
Ideja i cilj inkluzije temelje se na filozofiji koja govori da sve osobe u društvenoj zajednici imaju pravo biti punopravni i aktivni članovi zajednice bez obzira na osobne teškoće. To pravo kod odraslih osoba s intelektualnim oštećenjem odnosi se na samostalno življenje uz podršku u malim obiteljskim zajednicama umjesto smještaja i izolacije u segregiranim velikim institucionalnim oblicima zbrinjavanja.
Važno je naglasiti da su ovi oblici skrbi ekonomski isplativiji za društvenu zajednicu, a još važnije je da se na taj način ne krše ljudska prava korisnika koja se odnose na slobodu izbora kako, gdje i sa kime žele živjeti, odnosno biti uključeni u odluke o vlastitom životu.
Stručnu podršku pružali su osnivači inkluzije u RH iz Zagreba, a grad Varaždin štiteći prava osoba s invaliditetom uključio se u pokretanje ovog programa.
Sunce „Varaždin“ odgovoran partner osobama s intelektualnim oštećenjem
Od 1996. godine na Osnivačkoj Skupštini u Općoj bolnici Varaždin postavljeni su temelji inkluzije – uključenosti osoba s intelektualnim oštećenjem u život društvene zajednice. Osnovani su razni izvaninstitucionalni inkluzivni oblici skrbi i korištenje slobodnog vremena osoba s intelektualnim oštećenjem putem klupskih, savjetovališnih i edukativnih aktivnosti.
U to vrijeme u RH razvija se pokret inkluzije. Ideja i cilj inkluzije temelje se na filozofiji koja govori da sve osobe u društvenoj zajednici imaju pravo biti punopravni i aktivni članovi zajednice bez obzira na osobne teškoće. To pravo kod odraslih osoba odnosi se na samostalno življenje uz podršku osoba s intelektualnim oštećenjem u malim obiteljskim zajednicama, umjesto smještaja i izolacije u institucionalnim oblicima zbrinjavanja.
Važno je naglasiti da su inkluzivni oblici skrbi ekonomski isplativiji za društvenu zajednicu, jer su u brigu za sebe uključene same osobe, a još važnije je da se na taj način ne krše njihova ljudska prava koja se odnose na odluke o vlastitom životu, slobodi izbora kako, gdje i sa kime žele živjeti, i biti uključeni u život lokalne zajednice.
Stručnu podršku i edukacije Udruzi pružali su osnivači inkluzije u RH iz Zagreba, a grad Varaždin štiteći prava osoba s invaliditetom uključio se u pokretanje ovog programa.